Michal Černušák: Čekání na apokalypsu, CVmag

Kdyby ses narodil slepý a oni ti to neřekli, dozvěděl by ses to někdy? Kdyby ses narodil do pekla, úpadku a zmaru a oni ti to neřekli (a třeba by to sami nevěděli), dozvěděl by ses to někdy? Kdyby o tobě rozhodovaly měknoucí mozky, mafiánské drápy, prohnilé ohryzky za bílými límečky (a oni ti to neřekli), dozvěděl by ses to někdy? Kdyby automobily zlověstně myslely na tvůj konec a chtěly ti vládnout železnou rukou, protože jinou nemají, dozvěděl by ses to někdy? Snad jedině z obrazů Michala Černušáka.

Zatímco na plátnech jeho vrstevníků se mátoživá ega propíjejí skrze zdi panelových bytů a emo koloušci pijí z krvavých studánek, Černušákův pohled je upřen ven. Velká společenská témata zobrazuje s jednoduchostí, která diváka jeho pláten nutí říci: „Ale tohle jsem přece už někde viděl.“ Právě tato věta je pro výtvarníka nejvyšší odměnou.

Najdete tu nostalgický akrylový devatenáctimilionový New York, v jehož ulicích vybuchla atomová puma lidské samoty. Jeden z nejintimnějších výjevů zraněných citů nabízí obraz „Michael, I don‘t love you anymore“. Je po dešti a ve způsobu, jakým muž s igelitkou kráčí po ulici, je obsažen nekonečný smutek lidského bytí.

Jsou tu tovární a chirurgické sály, jimiž se přelévá růžové maso. Obraz Parazit jednoduše vysvětluje, že na vrcholku každé dobře fungující továrny sedí chobotnice. Lékaři v pekelné kapli pod křivě zavěšeným lustrem slibují: Vyřešíme tvůj problém, a to tak, že definitivně. Můžeme ti pomoci, nabízejí delegáti se jmenovkami, lustrem ale stále houpá Mefistova ruka.

Černušák umí rozesmát, zamrazení v zádech se ale neubráníte. Šílené zprávy a CNN Live zobrazují lhostejný dav, nad jehož hlavou exploduje přímý přenos války či bombového útoku. Městem se plouží vzducholoď, která k lidem obrací vypoulené rybí oči kamer (I see you). Mohl by to být čínský Shenzen, kde vláda nainstalovala 200 000 tisíc videokamer, vydala občanům 12 milionů čipových karet a do ulic vrhla flotilu dodávek, které zvenku monitorují, co si doma prohlížíš na internetu.